Co to jest JPK?
JPK to zbiór danych, w ściśle określonej formie, przekazywany organom podatkowym.
JPK czyli Jednolity Plik Kontrolny (ang. Standard Audit File-Tax – SAF-T) jest tworzony z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych.
Zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres oraz posiada ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie.
Celem JPK jest umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej pozwalającej na skrócenie czasu wykonywanych czynności, zmniejszenie ich uciążliwości, a w efekcie ograniczenia ich kosztów. W niebudzących wątpliwości przypadkach ta forma udostępniania informacji pozwoli odstąpić od kontroli.
JPK obejmuje nie tylko rozliczenie podatku od towarów i usług, ale również inne podatki oraz szeroko rozumianą weryfikację ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych.
JPK obejmuje 7 struktur:
Faktury VAT
Wszystkie dane z faktur sprzedażowych.
Księgi rachunkowe
Zestawienie obrotów i sald oraz dziennik księgi głównej.
Wyciągi bankowe
Salda wyciągów bankowych wraz ze szczegółowymi zapisami z wyciągu bankowego dla rachunków prowadzonych przez podatników.
Magazyn
Transakcje przyjęć z zewnątrz, wydań na zewnątrz, przesunięcia magazynowe oraz rozchody wewnętrzne.
Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT
Ewidencja transakcji zakupu i sprzedaży VAT.
Podatkowa księga przychodów i rozchodów
Przychody, jakie podatnik osiągnął w danym okresie, zakupy i inne wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Ewidencja przychodów
Przychody za dany okres (uproszczona forma opodatkowania).
Kogo dotyczy JPK?
Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT:
Mały przedsiębiorca
Od 1 stycznia 2018 roku
Średni przedsiębiorca
Od 1 stycznia 2017 roku
Duży przedsiębiorca
Od 1 lipca 2016 roku
Całość JPK
Mały i średni przedsiębiorca
Od 1 lipca 2018 roku
Duży przedsiębiorca
Od 1 lipca 2016 roku
Konsekwencje wynikające z braku JPK:
Kara porządkowa
Kara za bezzasadną odmowę przedstawienia ksiąg podatkowych lub dowodów księgowych w formacie JPK (art. 262 Ordynacji podatkowej).
Kara grzywny
Kara za bezzasadną odmowę przedstawienia ksiąg podatkowych lub dowodów księgowych w formacie JPK (art. 83 Kodeksu karnego skarbowego).
Czynności kontrolne
Z wyjaśnień MF wynika, że w niebudzących wątpliwości przypadkach udostępnienie dokumentów w formie JPK pozwoli odstąpić od kontroli podatkowej.
Jak UNISONO Flow może pomóc?
Sam system Finansowo-Księgowy (FK), który państwo posiadają, zapewne jest już przystosowany do generowania Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK). Jednakże, aby mógł on wygenerować pliki JPK zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Finansów, należy wprowadzić do niego odpowiednie informacje. W szczególności, aby utworzyć plik „JPK Faktury”, powinno się wprowadzić wszystkie elementy faktury wraz z pozycjami.
UNISONO Flow rozpoznaje dane nagłówkowe oraz, co ważne, pozycje faktur. Sprawi to, że wprowadzanie faktur, szczególnie tych wielostronicowych, staje się proste i szybkie. Wszystkie odczytane dane przesyłamy bezpośrednio do systemu FK lub w innej formie (plik xml). UNISONO Flow jest pomocnikiem, który sprawia, że praca z systemem FK jest łatwiejsza.